top of page
Zdjęcie autoraMentor Kryzysowy

Czym jest kryzys przełomu życia? Jakie są jego symptomy?

Zaktualizowano: 6 sie

Kryzys przełomu życia.
Kryzys przełomu życia.

Kryzys przełomu życia, znany jest również kryzysem wieku średniego.  Jest to faza w naszym życiu, kiedy dokonujemy głębszych refleksji nad swoim życiem, osiągnięciami i przyszłością. Jest to też czas, kiedy doświadczamy intensywniejszych emocji, przemyśleń i często idą za tym znaczące zmiany życiowe. Zaznaczę tu, że nie każdy przechodzi kryzys wieku średniego, a jego intensywność, objawy i przyczyny są bardzo indywidualne.


Po czym poznać, że przechodzimy kryzys przełomu życia?


W obszarze naszych emocji zaczynamy odczuwać silne poczucie niezadowolenia z życia, doświadczamy wątpliwości dotyczące dotychczasowych wyborów, mamy potrzebę, aby wprowadzić zmiany w naszym życiu i najczęściej są one znaczące. Mamy poczucie straconych i niewykorzystanych szans, może też temu towarzyszyć obniżenie poczucia własnej wartości oraz lęk przed przyszłością.


Fizycznie natomiast, towarzyszy temu zmniejszenie energii życiowej, zaczynają się poważniejsze problemy zdrowotne wynikające ze stresu, widzimy zmiany w wyglądzie fizycznym (np. przyrost masy ciała, siwienie włosów, głębsze zmarszczki).


Również w sferze społecznej pojawiają się zmiany. Problemy w relacjach międzyludzkich (np. konflikty w małżeństwie), także zmiany w życiu zawodowym (np. chęć zmiany pracy) i nierzadko izolacja społeczna.


Pokolenie, a przełom życia.


Jeśli popatrzymy wokół siebie to zobaczymy, że mimo pewnych stałych elementów, są różnice jak i kiedy kryzys „dopada” pokolenia przed i po nas.


W poszczególnych pokoleniach kryzys ten objawia się różnie, a to, co szczególnie się wyróżnia to fakt, iż wraz z kolejnymi pokoleniami występuje on w coraz wcześniejszym wieku.


I tak pokolenie Baby Boomers, czyli urodzeni między 1946 a 1964 rokiem, doświadczają kryzysu przełomu życia zazwyczaj w wieku 45-65 lat i często związany jest on z przejściem na emeryturę lub osiągnięciem stabilizacji zawodowej. Pojawia się większe skupienie na zdrowiu i relacjach rodzinnych.


Pokolenie X, czyli urodzeni między 1965 a 1980 rokiem. W tej grupie kryzys występuje w wieku 40-55 lat i najczęściej jest związany z balansem między życiem zawodowym, a rodzinnym. Wiąże się tez z obawami dotyczącymi stabilności finansowej i zawodowej.


Millennialsi, urodzeni w latach 1981-1996, to pokolenie doświadcza kryzysu już w wieku 30-45 lat. Często dotyczy kwestii związanych z własnym rozwojem, osiągnięciami oraz zmaganiami z wypaleniem zawodowym i chęcią zmiany kariery.


A jakie są różnice między kobietą a mężczyzną? Czy tak samo przechodzimy ten czas?


Nie, inaczej. Kobiety częściej odczuwają presję związaną z rolą społeczną (np. bycie matką, żoną), skupiają się na relacjach interpersonalnych i zadowoleniu z życia rodzinnego. Mają większą skłonność do introspekcji i pracy nad samorozwojem. Mężczyźni natomiast bardziej koncentrują się na osiągnięciach zawodowych i statusie finansowym, podejmując często ryzykowne i znaczące decyzje (np. zmiana partnera, zakup drogich przedmiotów). Wykazują również większą chęć udowodnienia swojej wartości poprzez zmiany w karierze.


Jakie inne czynniki wpływają na kryzys przełomu życia?


Okazuje się, że wpływ może mieć również poziom wykształcenia. Osoby z wyższym wykształceniem często mają większe oczekiwania wobec siebie i swojego życia zawodowego, co może nasilać objawy kryzysu przełomu życia. Natomiast osoby z niższym wykształceniem mogą odczuwać frustrację z powodu ograniczonych możliwości rozwoju zawodowego, co również wpływa na intensywność przeżywanego kryzysu.

 

Co jeszcze stanowi o różnicy? Można wyróżnić ich jeszcze kilka elementów. To między innymi: styl życia, wsparcie społeczne, czy kondycja finansowa. Osoby, które prowadzą intensywniejszy tryb życia i mają złe nawyki zdrowotne, mogą doświadczać silniejszych objawów kryzysu. I w drugą stronę. Czyli prowadzenie spokojnego trybu i zdrowe nawyki będą te objawy zmniejszać. Kolejny to wsparcie rodziny i przyjaciół. To także ma wpływ i może złagodzić symptomy. Dodatkowo warto dodać, że izolacja społeczna pogłębia negatywne doświadczenia. I ostatni wymieniony przeze mnie czynnik to stabilność finansowa. Może ona zmniejszać stres związany z przyszłością, kiedy mamy ją zapewnioną lub zwiększać, jeśli borykamy się z problemami finansowymi.

 

Kryzys przełomu życia jest złożonym zjawiskiem, które może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia. Nie ma uniwersalnego rozwiązania i recepty na "dobre" przejście kryzysu. Zrozumienie tego stanu wymaga indywidualnego sposobu działania oraz dokładnego przyjrzenia się jego przyczynom i objawom. Dopiero takie szersze spojrzenie może przynieść skuteczne poradzenie sobie z tym trudnym okresem i wprowadzenie pozytywnych zmian w życiu.

 

 

 

 

 

 

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page